Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 0

 

Porady, prawo


WYPADEK DROGOWY - Jak się zachować oraz co zrobić.

Prawie zawsze w wypadkach drogowych, w których są ranni i zabici, poszkodowanych ratują w pierwszym momencie osoby które uczestniczyły w tych wypadkach lub pozostali użytkownicy dróg. Stąd też, to przede wszystkim kierowcy powinni znać telefony służb ratowniczych oraz mieć w samochodzie odpowiednie wyposażenie, które może okazać się bardzo przydatne: m.in. kompletną apteczkę i gaśnicę.

1. Jeżeli jest się świadkiem wypadku, należy zatrzymać swój samochód tak, aby nie utrudniał on dojazdu służbom ratowniczym a jednocześnie był widoczny dla innych pojazdów. Pamiętać należy, że pośpiech może być przyczyną kolejnego wypadku.

2. Zanim przystąpimy do udzielania pomocy trzeba oznakować miejsce wypadku tak, aby inni użytkownicy drogi byli uprzedzeni o istniejącym niebezpieczeństwie. Należy włączyć światła awaryjne w swoim pojeździe, ustawić trójkąt ostrzegawczy, jak i również gdy posiadamy, latarkę z pulsującym żółtym światłem.

3. Oceniamy sytuację.

Zanim zaczniemy działać, sprawdzamy, jakie pojazdy uczestniczą w wypadku, ile ich jest i czy są ofiary wśród ludzi. Należy ocenić stan rannych i najwłaściwszy sposób postępowania. Zbadać czy pojazd /pojazdy/ biorące udział w wypadku nie przewoziły jakiegoś niebezpiecznego lub toksycznego ładunku oraz czy w wyniku kolizji nie doszło między innymi do przewrócenia słupa sieci elektrycznej i zerwania przewodów, gdyż grozi to porażeniem prądem czy wybuchem pożaru.

4. Jeżeli mamy dostęp do stacyjki samochodu, należy wyłączyć zapłon i również gdy jest taka możliwość odłączyć akumulator samochodu, aby uniknąć zapalenia się instalacji lub wyciekającej benzyny od iskry pochodzącej z układu zapłonowego.

5. Jeżeli pojawi się ogień, należy go ugasić. Strumień z gaśnicy trzeba kierować ku podstawie płomieni, nie skupiając się na jednym miejscu.

6. Trzeba wezwać natychmiast specjalistyczną pomoc. Nie sugerować się tym, że na miejscu są inni świadkowie zdarzenia którzy mogli zadzwonić. W większości przypadków oni myślą podobnie! Jeśli nawet tak będzie Dyżurny Stanowiska Kierowania odpowie, że już przyjął takie zgłoszenie i pomoc jest w drodze.

Dzwonimy pod numer 112 lub po tradycyjne numery alarmowe, w tym 998 – Państwowa Straż Pożarna.

Dzwoniąc musimy podać jak najbardziej szczegółowe informacje takie jak:
- rodzaj wypadku,
- dokładne miejsce wypadku (np. na trasie pomiędzy miejscowościami),
- liczbę osób poszkodowanych oraz ich stan – przede wszystkim czy są uwięzione w pojazdach,
- należy poinformować o udzielonej dotychczas pomocy,
- trzeba podać swoje dane personalne i nr telefonu,

i najważniejsze: rozłączyć się możemy dopiero jak dyżurny Stanowiska Kierowania przyjmie zgłoszenie. Nie należy się denerwować pytaniami Dyżurnego gdyż zastępy ratownicze są już niezależnie dysponowane, a szczegółowe informacje pozwolą zadysponować taką ich ilość by skutecznie nieść pomoc osobom poszkodowanym.

7. Pamiętaj – masz obowiązek nieść pomoc(!) ale staraj się unikać „bohaterskiej postawy”, która może okazać się niebezpieczna i niepotrzebna. Każde okoliczności wypadku nakazują zachowanie maksymalnej ostrożności w podejmowaniu działań. Jeżeli pojazd znajduje się w niestabilnej pozycji, to przed podjęciem akcji ratunkowej należy go odpowiednio zabezpieczyć. Bardzo często samochody zwisają z mostu lub nad skarpą. W takich przypadkach, instynktownie chcemy się rzucać na ratunek znajdującym się w środku ludziom, ale najpierw należy upewnić się, że samochód nie spadnie. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że zarówno poszkodowane osoby, jak i ratujący ulegną wypadkowi!


Grzegorz Rojek

3-07-2009, 14:07:39


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.