Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 0

 

Interwencje


Duży pożar składowiska pojazdów przeznaczonych do utylizacji w firmie "Almex - Recykling"

W nocy z dnia 02.09 na 03.09 2013r. na terenie Gorzowa Wlkp. miał miejsce duży pożar składowiska pojazdów przeznaczonych do utylizacji. Wielkość powierzchni objętej pożarem, rodzaj palących się materiałów oraz utrudnienia w zaopatrzeniu wodnym przyczyniły się do trwającej ponad 22 godziny akcji ratowniczo-gaśniczej.

W dniu 02. września 2013 r. o godzinie 23:08 Miejskie Stanowisko Kierowania w Gorzowie Wlkp. zostało powiadomione o palącym się składzie utylizowanych pojazdów na terenie zakładu Almex–Recykling Sp. z o. o. Po przybyciu pierwszych zastępów Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia pożarem objęte już było w całej objętości składowisko o powierzchni 950 m2 i wysokości około 4 m, na którym znajdowały się złomowane pojazdy przeznaczone do utylizacji.

Palące się wraki pojazdów zawierały w swym wnętrzu pozostałości wyposażenia takie jak : fotele, plastikowe elementy, resztki płynów eksploatacyjnych, które w wyniku spalania powodowały bardzo silne zadymienie utrudniające prowadzenie działań przez strażaków. Dodatkowym zagrożeniem podczas prowadzenia działań gaśniczych były eksplodujące ładunki pirotechniczne znajdujące w elementach wyposażenia pojazdów ( poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa).

Działania zastępów polegały w początkowej fazie pożaru na podawaniu prądów wody bezpośrednio na palącą się hałdę oraz działając w obronie w celu nie rozprzestrzenienia się pożaru na pobliski budynek produkcyjno – magazynowy.

W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury elementy karoserii złomowanych pojazdów uległy stopieniu tworząc zgorzelinę, która znacznie utrudniała dotarcie do źródeł ognia oraz penetrację środka gaśniczego. W celu oddzielenia płonących wraków i nie rozprzestrzenienia się pożaru zadysponowano do działań ciężki sprzęt hydrauliczny, który przemieszczał kawałki konstrukcji samochodowych we wskazane miejsce, gdzie trwało dogaszanie palących się elementów pojazdów.

Ze względu na brak zaopatrzenia wodnego na terenie firmy utylizacyjnej woda dostarczana była na miejsce pożaru systemem dowożenia. W tym celu zadysponowano dodatkowe ciężkie pojazdy gaśnicze z pobliskich jednostek oraz 2 cysterny z wodą. Samochody pożarnicze uzupełniały wodę w zbiornikach z pobliskiej sieci hydrantowej.

Trudności spowodowane rozdzieleniem stopionych pojazdów oraz dotarciem do zarzewi ognia spowodowały znaczne wydłużenie czasu działań gaśniczych. Całkowi ty czas trwania akcji gaśniczej wyniósł 22 godziny. (od godz. 23:08 dnia 02.09 do godz. 21:08 dnia 03.09. 2013r.)

W przypadku prowadzenia długotrwałych działań ratowniczo-gaśniczych potrzebne jest również zabezpieczenie logistyczne, które zapewniła Komenda Miejska w Gorzowie Wlkp. dostarczając na miejsce zdarzenia ciepłe napoje oraz posiłki dla strażaków biorących udział w działaniach.

Na miejscu zdarzenia akcją gaśniczą kierowali Komendanci Miejscy PSP w Gorzowie Wlkp.–mł. bryg. Krzysztof Strzyżykowski oraz bryg. Rober Zaleski wraz z grupą operacyjną z Komendy Miejskiej i Dowódcą JRG 2.

W zdarzeniu brało udział 12 zastępów PSP z JRG 1 oraz JRG 2 w Gorzowie Wlkp., 5 zastępów OSP z terenu powiatu gorzowskiego-OSP Kłodawa, OSP Deszczno, a także 2 zastępy z Zakładowej Straży Pożarnej „ Stilon”.


Andrzej Węsierski

6-09-2013, 11:33:41


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.