Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 0

 

Interwencje


Pożar bardzo duży w ZUO Chróścik w Gorzowie Wlkp.

W dniu 23.05.2013r. ok. godz. 11:40 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. (ZUO Chróścik).
Po przybyciu zastępów straży pożarnych pożarem objęte były magazyny:
• tzw. „gabarytów” (kanapy, tapczany, materace, meble, różne „niewymiarowe” materiały plastikowe, gumowe, drewniane, metalowe) – ok. 600m2 i wysokości max. 3m;
• odpadów poliuretanowych – różnego rodzaju kable, tapicerki, przewody, obicia, skrawki materiałów wszelkiego rodzaju i materiału – ok. 1200m2 i wysokości max. 4m.

W obu magazynach znajdowały się również różnego rodzaju pojemniki (farb, lakierów – również z podciśnieniem) powodujących dodatkowe zagrożenie (lokalne wybuchy oraz wysoka palność tych substancji).
Utrudnieniem była różna gramatura i rodzaj zmagazynowanych materiałów – często długie druty, linki, przewody, taśmy uniemożliwiały oddzielenie partii i wywiezienie do miejsca dogaszania.

Elementy te, „wkręcały” się też w koła maszyn powodując co jakiś czas przerwy w ich pracy. Były również niebezpieczne dla ratowników (sprężynujące elementy mogły ranić gaszących strażaków).
Oba magazyny przylegały (na długości ok. 80m) bezpośrednio do hali głównej zakładu (konstrukcja szkieletowa, stalowa z obiciem z blachy falistej, wzmocnione do wysokości ok. 5m. żelbetonowymi płytami), dlatego jednym z głównych zadań strażaków była obrona hali i jak najszybsze oddzielenie magazynu od ściany konstrukcji.
Wysokie płomienie, bardzo wysokie zadymienie oraz promieniowanie termiczne powodowało bardzo duże, realne zagrożenie dla pobliskiego lasu (odległość ok. 7m)

Dużym problemem było słabe ciśnienie w okolicznych sieciach hydrantowych, co uniemożliwiało (w pierwszej fazie działań gaśniczych) stałe, wydajne podawanie wody. Początkowo strażacy pobierali wodę z hydrantów wzdłuż ul. Złotego Smoka, a później z oś. Chróścik (ok. kościoła). Jeden z odcinków bojowych stale pobierał wodę z hydrantu na terenie ZUO Chróścik. Wydajność jego wystarczała zaledwie na „oszczędne” podawanie wody z dwóch prądów gaśniczych jednego samochodu. W związku z powyższym koniecznym było zadysponowanie cystern z wodą. (JRG Strzelce Kraj., JRG Sulęcin oraz OSP Deszczno)
Kolejnym problemem było bardzo duże, toksyczne i niebezpieczne zadymienie (spowodowane spalaniem wszelkiej maści materiałów) dlatego koniecznym była ciągła praca w aparatach OUO. Zasadnym więc było zadysponowanie SCPgaz ze Świebodzina. Zużyto 30 butli powietrza (6 litrów 300MPa).
W początkowej fazie akcji gaśniczej nastąpił jeden zrzut wody z samolotu gaśniczego Lasów Państwowych.
Działania gaśnicze oraz wywożenie materiału i jego dogaszanie było możliwe tylko w momencie przykrycia całości pożaru pianą. Działanie takie powodowało przytłumienie ognia oraz znaczne ograniczenie zadymienia.

Dzięki temu samochody miały możliwość wjeżdżania i wywożenia spalonego/nadpalonego materiału i wywożenie go po za teren działań. Tam zastęp z OSP prowadził działania dogaszające.

Dzięki sprawnej akcji zarówno strażaków zawodowych, ochotników oraz kierowców ładowarek (z zakładu ZUO Chróścik) udało się niedopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru do pobliskiego lasu oraz bardzo szybko zrobiono pas wzdłuż linii hali (ok. 80m) co pozwoliło uratować halę. W związku z ograniczonymi możliwościami sprzętu ciężkiego (tylko 3 samochody) akcja trwała dosyć długo. Działania dogaszające były możliwe i skuteczne tylko kiedy samochody te „wyrywały” nadpalony materiał z magazynu i wywoziły go po za teren działań.

W działaniach brało udział 23 zastępy PSP i OSP z terenu powiatu gorzowskiego oraz powiatów sąsiednich (60 strażaków).

Na miejscu akcją kierował Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp. - mł.bryg. Krzysztof Strzyżykowski wraz z grupą operacyjną z Komendy i Dowódcami JRG.

Na miejsce zdarzenia przybył Z-ca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego - st. bryg. Waldemar Michałowski wraz z grupą operacyjną.

W działaniach brały udział zastępy z:
- JRG nr 1 w Gorzowie Wlkp.
- JRG nr 2 w Gorzowie Wlkp.
- JRG Strzelce Krajeńskie
- JRG Sulęcin
- OSz. KW PSP w Świebodzinie
- OSP Kłodawa
- OSP Deszczno
- OSP Witnica
- OSP Bogdaniec
- OSP Mościce
- OSP Różanki.
- OSP Santocko.
Bartłomiej Mądry

3-06-2013, 13:11:42


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.