Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 0

 

Aktualności


1 lipca 2017 r. - data, którą zapamięta każdy gorzowianin... i nie tylko...

strange10.jpg1 lipca 2017 r., sobotni poranek… Gorzowski Bulwar Zachodni – jedna z wizytówek miasta powstała w obecnym kształcie w XXI w. W tle, kilka ulic dalej najstarszy symbol miasta – XIII wieczna Katedra Gorzowska pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla każdego, niezależnie od wyznania czy światopoglądu – najważniejszy!
Strażacy z terenu województwa rozpoczynają przygotowania do przeprowadzenia zawodów Firefighter Combat Challenge (FCC). Ponad 100 zawodników z całego kraju a wśród nich mistrzowie Polski, Europy – sami najtwardsi „Rycerze Floriana”! Strażackie igrzyska rozpoczęły się punktualnie o 9 i trwały niemalże nieprzerwanie do 17… w strugach deszczu i w palących promieniach słońca.

Pogoda nie rozpieszczała… Kibice dopisali, głośno dopingując herosów… a ponad nimi dumnie, majestatycznie wszystkiemu przyglądała się Gorzowska Katedra…

Zawody w klasyfikacji drużynowej wygrali Mistrzowie Europy – niepokonana ekipa z Komendy Powiatowej PSP w Choszcznie, najlepsi w tandemach byli strażacy z Warszawy, a indywidualnie zawody wygrał Grzelak Tomasz – firefighter ze Stolicy! Najlepszym z naszego województwa okazał się Jęcz Łukasz z Zielonej Góry a tuż za nim nasz, gorzowski Grzegorz Lutostański z JRG nr 1. Na wyrazy uznania zasługują jeszcze obie panie – Agnieszka Wojciechowska i Patrycja Płotała, które pokazały, że płeć piękna może być również potwornie silna! Wielkie brawa dla wszystkich – i tych wygranych jak i dla każdego, kto zmierzył się z tym jakże trudnym wyzwaniem!!!

Kiedy po ciężkich zmaganiach strażacy zwijali sprzęt a część z nich wracała już do domu stało się coś niemożliwego… nieprawdopodobnego… coś, czego nikt sobie nawet nie wyobrażał. Strażacy unieśli głowy do góry i z przerażeniem pobiegli do wozów bojowych, w Stanowisku Kierowania KM PSP rozkrzyczały się telefony alarmowe, Centrum Powiadamiania Ratunkowego nie nadążało odbierać telefonów, które były przekierowywane do innych województw. Czegoś takiego jeszcze chyba cały system powiadamiania ratunkowego naszego województwa nie przeżył. Dyspozytorzy z naszej komendy krzyczeli w eterze aby wszystkie wozy, wszyscy strażacy alarmowo udali się na główne skrzyżowanie miasta – GORZOWSKA KATEDRA PALI SIĘ!!!
Ludzie w centrum zamarli z głowami uniesionymi w górę z niedowierzaniem patrząc jak spod kopuły wieży katedry unoszą się kłęby dymu i pojawiają języki ognia! Już po minucie było słychać strażackie i policyjne syreny… a chwilę później rozegrały się sceny jak z najstraszniejszego filmu science fiction… bo „…to przecież nie może być prawda” – powtarzał każdy gorzowianin. Była 18:28… godzina, którą zapamięta każdy…
Z minuty na minutę pod katedrę podjeżdżały kolejne wozy strażackie, drabiny, podnośniki… centrum opustoszało pozwalając im działać… robić „swoje”. Jeszcze godzinę temu pokazali, że są silni, niezwyciężeni – teraz musieli to udowodnić „w boju”! Niemalże w tym samym czasie na miejscu były zastępy z JRG nr 1 i nr 2… obaj dowódcy zmian doskonale wiedzieli co mają robić! Jedni do wieży drudzy do katedry! Do ataku, ale i do obrony! Sprawdzić czy nic nikomu się nie stało, czy nie ma osób poszkodowanych, czy wszyscy zdążyli się ewakuować?!

W wieży – piekło! Bardzo silne zadymienie, zerowa widoczność, wąskie, drewniane schody a od kondygnacji z dzwonami – bardzo wysoka temperatura! Kolejne decyzje… ewakuować wszystko co cenne – zarówno z wieży jak i z wnętrza katedry! Drabiny w górę! Szybko! Do Warty! Zbudować punkt czerpania wody!
Komendant rozkazuje: „Wszyscy na pokład! Alarmować wszystkich – niezależnie czy ma dyżur czy nie! Czy jest na służbie czy na urlopie! Strażak zawodowy czy ochotnik! Wszystkie ręce potrzebne!”
W krótkim przedziale czasu akcją kierują kolejno Zastępca Komendanta Miejskiego PSP, Komendant Miejski PSP i Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wlkp. Wydają kolejne, ważne decyzje… dzielą cały teren akcji na odcinki bojowe, ustalają harmonogram prac zwracając uwagę na bezpieczeństwo strażaków ale i na główny cel – uratować nasz „Gorzowski Brylant”!.
Do pomocy strażakom z praktycznie całego powiatu gorzowskiego przyjeżdżają koledzy z powiatów sąsiednich, z Zakładowej Straży Pożarnej z Polic a także z Poznania.

Wszyscy pracują na najwyższych obrotach po to, by w końcu ok. godz. 8 rano ogłosić, że pożar został ugaszony! To jeszcze nie koniec działań, ale najgorsze już za nami.
Dało się usłyszeć, jak zebrany wokół katedry tłum ludzi odetchnął. Katedra stoi, wieża również… nic się nie zawaliło… owszem obraz jak po wielkiej bitwie, „Nasza Gorzowska Perła” lekko ranna, ale stoi!!! Brawo!
W miarę upływu czasu napływają kolejne komunikaty o tym, że wszystkie najcenniejsze przedmioty zostały ewakuowane i są bezpieczne, że zabytkowe organy są niemalże nienaruszone oraz że wnętrze wieży choć nadpalone to jednak niezniszczone!
Rycerze Floriana zwyciężyli a Katedra nie wymaga wskrzeszenia a jedynie leczenia ran!!!

Dla bezpieczeństwa służb i inspekcji, które szybko zabrały się za ocenę i szacunki strat a także ustalenie przyczyny pożaru, nasi zielonogórscy koledzy – wysokościowcy zdjęli iglicę wieży oraz hełm latarni. Sprawdzono – dzwon u szczytu trzyma się dobrze i na tym etapie nie trzeba go ruszać!
Czas wracać do remiz… koniec „filmu”… czas na powrót do rzeczywistości… bo „… to przecież nie mogła być prawda”. Nadal wielu z nas niedowierza...

Ze swojej strony chcielibyśmy podziękować wszystkim strażakom, którzy na rozkaz, ale i z własnej woli przybyli ratować nasz najcenniejszy zabytek.
Dziękujemy druhom ochotnikom z jednostek: OSP Bogdaniec, OSP Bronowice, OSP Deszczno, OSP Dobiegniew, OSP Janczewo, OSP Kłodawa, OSP Lipki Wielkie, OSP Lubiszyn, OSP Lubniewice, OSP Lubno, OSP Mościce, OSP Pławin, OSP Różanki, OSP Santocko, OSP Stare Kurowo, OSP Trzemeszno, OSP Witnica.
Dziękujemy Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Chemicznych w Policach, Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu oraz strażakom z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych z Poznania, Szczecina, Zielonej Góry, Strzelec Krajeńskich, Sulęcina, Świebodzina i Międzyrzecza.
W sumie dziękujemy 329 strażakom! Każdy z Was/nas był w tej akcji ważny i niezbędny! Trudno wyróżnić kogokolwiek… to jak mechanizm zegara – każdy tryb jest na tyle potrzebny, że bez niego całość nie funkcjonuje! Wielkie słowa uznania dla każdego… od dyspozytorów, przez strażaków którzy gasili pożar od wewnątrz, ewakuowali cenne przedmioty, zaopatrywali całą akcję w wodę, paliwo, środek pianotwórczy, przez tych co dbali o podmiany osób, wyżywienie, wodę do picia, powietrze w aparatach OUO, tych co gasili pożar z podnośników i tych co odcinali iglicę wieży, aż po tych co dowodzili całą akcją, podejmowali decyzje o kolejnych etapach walki z żywiołem a kończąc na tych co całą akcję relacjonowali na bieżąco w ogólnopolskich i lokalnych mediach.
Dziękujemy Panom Wojewodzie i Prezydentowi oraz podległym im służbom za okazaną pomoc i wsparcie. Dziękujemy również księdzu Biskupowi, Proboszczowi, Panu Robertowi Piotrowskiemu za cenne informacje o wyposażeniu, konstrukcji, lokalizacji najważniejszych elementów katedry i wieży. Dziękujemy Policji, Straż Miejskiej, Zespołowi Ratownictwa Medycznego Roberta Sołtysa za niedocenioną pomoc! Wielkie słowa podziękowania należą się również gorzowianom! To oni nas wspierali, wierzyli w to co robimy i w każdej chwili byli gotowi nam pomóc! Dziękujemy wszystkim mediom za to, że ze zrozumieniem doceniały to co robimy i opisywały naszą walkę. Dzięki Wam mamy chyba najlepiej udokumentowaną akcję ratowniczo – gaśniczą na świecie! Wasze zdjęcia, filmy… z każdej strony… z ziemi i powietrza, posłużą nam w doskonaleniu swoich umiejętności! To z nich przyszłe pokolenia strażaków będą czerpać wiedzę o taktyce działań ratowniczo – gaśniczych w tego typu obiektach.

7 lipca 2017 r. w siedzibie JRG nr 1 przy ul. Walczaka zebraliśmy się raz jeszcze…. wszyscy… aby już po podliczeniu wszystkich elementów akcji ratowniczo – gaśniczej podziękować sobie wspólnie za tą jakże trudną i specyficzną akcję.

… do dziś wielu z nas nie wierzy w to, w czym brało udział… dla wielu z nas to wciąż film…

fot. Gazeta Lubuska, Gorzowianin.com, KW PSP Gorzów Wlkp, KM PSP Gorzów Wlkp.
Bartłomiej Mądry

11-07-2017, 23:07:40


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.