Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 1

 

Aktualności


sekc. Mateusz Pawlak - nasz gorzowski bohater!

mateusz2.jpgW dniu 21 marca br. o godz. 22:36 SK KM PSP w Gorzowie Wlkp. otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodowym. Dodatkowo zgłaszająca poinformowała o tym, że w pojeździe znajdują się osoby poszkodowane a samochód zaczyna się palić. Na miejsce zostały zadysponowane właściwe siły i środki zarówno PSP jak i PRM oraz Policji. Zanim dojechały służby ratunkowe na miejsce zdarzenia przyjechał sekc. Mateusz Pawlak - strażak JRG nr 2 w Gorzowie Wlkp. oraz po za służbą druh OSP Deszczno, który wracając z siłowni do domu widział poruszający się z dużą prędkością samochód osobowy jadący w kierunku ul. Podmiejskiej. Po chwili usłyszał huk. Pojechał w tym kierunku. Zobaczył roztrzaskany samochód marki Nissan a w nim dwie osoby. Spod samochodu wydobywały się płomienie i kłęby dymu. Natychmiast, wspólnie z innymi świadkami tego zdarzenia przystąpił do działania. Zaciągnął hamulec ręczny uszkodzonego pojazdu aby nie stoczył się z drogi i pomógł wyjść pasażerce.

Sprawdził czy nie ma widocznych obrażeń, zapytał czy dobrze się czuje i odprowadził na pobocze. Pozostawił ją pod opieką osoby postronnej oraz polecił zadzwonić pod nr 112 w celu powiadomienia służb ratunkowych.
Szybko wrócił do uwięzionego w pojeździe młodego kierowcy. Tułów tej osoby znajdował się na ulicy, po za pojazdem a nogi uwięzione były w rozbitej części przedniej. W związku z tym, że samochód palił się coraz bardziej, płomienie wydostawały się już z komory silnika, poprosił kolejną osobę postronną aby wspólnymi siłami wydobyć nieprzytomnego kierowcę. Nogi mężczyzny były zakleszczone ale udało się je wydobyć i ewakuować poszkodowanego z pojazdu w bezpieczne miejsce tuż obok wcześniej odprowadzonej kobiety.
Tam sprawdził u kierowcy funkcje życiowe i po stwierdzeniu, że oddycha ustabilizował odcinek szyjny i zabezpieczył termicznie poszkodowanego przyniesioną przez osobę postronną folią ochronną.
Kierowca odzyskał przytomność. sekc. Pawlak Mateusz do przyjazdu zespołu PRM prowadził rozmowę, wsparcie psychiczne u obu poszkodowanych stale kontrolując ich funkcje życiowe.
Po przyjeździe zastępów PSP poprosił KDRa o torbę PSP R1 i założył kierowcy kołnierz ortopedyczny.
Po przyjeździe na miejsce zespołu PRM pomógł ratownikom przełożyć kierowcę na deskę oraz przekazał wszystkie informacje dot. obu poszkodowanych. Pozostał również na miejscu zdarzenia do dyspozycji KDRa oraz Policji udzielając niezbędnych informacji.

Postawa naszego kolegi niewątpliwie świadczy o ofiarności i powołaniu. Strażakiem - ratownikiem się jest nie tylko w czasie służby! Brawa i gratulacje dla niego i wszystkich osób, które w tym czasie znalazły się na miejscu tego zdarzenia. To dzięki opanowaniu Mateusza oraz pomocy innych świadków zdarzenia udało się uratować tych dwoje ludzi!

fot. gorzowianin.com


Bartłomiej Mądry

30-03-2017, 12:08:52


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.