Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 0

 

Aktualności


Nowe samochody specjalne w JRG nr 1 i JRG nr 2

samochody01.jpgW ostatnich dniach dzięki staraniom Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. st. bryg. Huberta Harasimowicza tabor pojazdów Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych w Gorzowie Wlkp. powiększył się o dwa nowe pojazdy wraz z kompletnym wyposażeniem.W JRG nr 1 przy ul. Walczaka 108 pojawił sie Lekki Samochód Ratownictwa Wysokościowego z niezbędnym sprzętem w tym zakresie.

FORD Ranger - Silnik wysokoprężny 2,2 dm3 , skrzynia manualna 6-cio biegowa, napęd na 4 koła. Wyciągarka o napędzie elektrycznym z liną kompozytową o długości 20 m, lina półstatyczna o długości 200 m, i 100 m, i 50 m, lina statyczna kevlarowa o długości 50 m, lina dynamiczna 50 m, karabinek zakręcany (poza zestawami ratowniczymi) 20 szt. , bloczek ratowniczy 6 szt. bloczek ratowniczy podwójny 2 szt., rolka krawędziowa 2 szt., drzewołazy 2 kpl., wciągarka ratownicza ręczna, trójnóg ratowniczy, zestaw do znakowania terenu lądowiska, nosze – kosz ratowniczy, deska ortopedyczna, hełm ochronny dla poszkodowanego 2 szt., przenośne urządzenie GPS, radiotelefon nasobny 3 szt., zestaw do ratownictwa medycznego R1 (wersja plecakowa) + respirator + defibrylator (AED), aparat powietrzny nadciśnieniowy z butlą kompozytową, maską i czujnikiem ruchu 3 szt., detektor wielogazowy (wyposażony w sensory: tlen, LEL, siarkowodór, tlenek węgla) z ładowarką 2 szt., kamizelka asekuracyjna do ratownictwa wodnego 2 szt., lornetka, nożyco-rozpieracz hydrauliczny z napędem ręcznym, drabinka speleo o długości 10m 2 szt., nosze do ewakuacji w ciasnych przestrzeniach, trójkąt ewakuacyjny i wiele innego sprzętu.

Samochód wraz ze sprzętem stanowi wyposażenie tworzonej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego.


JRG nr 2 przy ul. Dąbrowskiego 3, z racji pełnienia funkcji Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego doposażona została w Ciężki Samochód Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego wraz z wyposażeniem.

Samochód zbudowano na podwoziu Iveco Stralis. Zabudowę pożarnicza wykonała firma “Stolarczyk” z Kielc. Na wyposażeniu pojazd posiada najnowocześniejsze dostępne obecnie urządzenia i sprzęty niezbędne w działaniach chemicznych i ekologicznych. Można wyszczególnić całą gamę sprzętu ochronnego strażaka, sprzęt pomiarowy i analityczny, sprzęt do ograniczania emisji substancji, sprzęt do uszczelniania wycieków i ich zbierania oraz przepompowywania. Za pomocą dostępnych na pojeździe neutralizatorów, sorbentów i detergentów można przeprowadzić wstępne usunięcie negatywnych skutków oddziaływania substancji na środowisko już po zakończeniu działań zasadniczych. Ponadto miejsce w samochodzie znalazły sprzęt pomocniczy taki jak: urządzenia oświetleniowe – na czele z masztem oświetleniowym o mocy 80000 lumenów, kabina dekontaminacja, namiot socjalny dla osób dekontaminowanych, trap ratowniczy jak i wiele innych. Można wiec powiedzieć, znacznie upraszczając, że jest to samojezdny magazyn sprzętu, przygotowany do pracy w skomplikowanych i wysoce specjalistycznych zadaniach związanych z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.

Obecnie trwają szkolenia zapoznawcze z nowopozyskanym sprzętem a już wkrótce będą służyły bezpieczeństwu miasta, powiatu jak i województwa.Bartłomiej Mądry

23-09-2015, 14:57:30


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.