Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
 

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

ogn. Żarek zaprasza do salki edukacyjnej „OGNIK”

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Główna Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka PSP
w Gorzowie Wlkp.

Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wlkp.

Czad i ogień
Obudź czujność!

Kampania Ogień i czad

Bip KM PSP Gorzów Wlkp.

Odwiedzający stronę:
 - zalogowani: 0
 - goście: 1

 

Aktualności


Barszcz Sosnowskiego - porady jak z nim postępować.

barszcz.jpgBarszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) został sprowadzony do Polski z Kaukazu. Był nadzieją byłych PGR-ów na tanią i wartościową paszę. Powodował jednak zmianę smaku mięsa i mleka od karmionych nim krów i był niebezpieczny dla pracujących przy nim ludzi. Zaprzestano jego uprawy, ale szybko rozprzestrzenił się jako uporczywy chwast, zwany często "zemstą Stalina". Barszcz szczególnie chętnie rośnie na terenach podmokłych.

Jest niebezpieczny ze względu na zawarte we wszystkich częściach rośliny furanokumaryny. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, powodują silne oparzenia. W dodatku ich objawy pojawiają się dopiero po pewnym czasie, więc nieświadomi zagrożenia, często narażamy się na długi kontakt z rośliną. Powstałe na skórze uszkodzenia bardzo źle się goją i pozostawiają po sobie przebarwienia utrzymujące się przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Niebezpieczne jest też spożycie barszczu, bo może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego i wewnętrzne krwawienia. Dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt domowych.

Roślinę rozpoznać można po bardzo okazałych liściach, wysokich, baldachowatych kwiatostanach osiągających nawet cztery metry wysokości i po nieco nieprzyjemnym zapachu. Bardzo łatwo się rozsiewa i szybko rozrasta niszcząc pożyteczne gatunki roślin.

Barszcz Sosnowskiego jest bardzo trudny w zwalczaniu, bo jedna roślina wytwarza mnóstwo nasion, które mogą kiełkować nawet po kilku latach. Dlatego zaleca się obcinanie kwiatostanów, wykopywanie roślin, a także niszczenie ich za pomocą środków chemicznych takich jak Roundup. Jeżeli dojdzie do kontaktu z rośliną, należy jak najszybciej umyć zaatakowane miejsce wodą z mydłem i przez dwa-trzy dni nie wystawiać go na słońce. W przypadku rozległych oparzeń lub reakcji alergicznej należy skontaktować się z lekarzem.

Za zwalczanie barszczu Sosnowskiego odpowiada właściciel, na terenie którego roślina się znajduje.

Usuwaniem barszczu Sosnowskiego z terenów, którego właścicielem jest miasto Gorzów Wlkp., zajmuje się Dawid Smoliński z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego – tel. 95 7355765 lub 697522616. Przed rozpoczęciem usuwania zalecamy kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego (numer telefonu podany powyżej) lub ze Strażą Miejską – tel. 95 7355728. Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta

W przypadkach występowania tejże rośliny w powiecie gorzowskim (ziemskim) prosimy o zgłaszanie tego faktu do właściwego terytorialnie Urzędu Gmin/Miast/Miast i Gmin.

PORADNIK dot. barszczu Sosnowskiego

Bartłomiej Mądry

3-07-2015, 11:59:38


powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim
Copyright © 2009 KMPSP Gorzów Wlkp.